niedziela, 23 lutego 2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Ekonomiku




Większości z nas, luty kojarzy się przede wszystkim z walentynkami oraz czasem karnawałowych zabaw. Obchodzimy w nim również Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Jest to święto, które obchodzimy 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Wspomina to tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Data ta ma ma również przypominać o różnorodności językowej, o tym, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody tego święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać. Bo poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.  Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Przygotowała Julia W.

MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ  JĘZYKA  OJCZYSTEGO  W  EKONOMIKU
21 lutego 2020 r. obchodziliśmy w szkole MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO. Uczniowie z kółka dziennikarskiego pod opieką nauczycielek Aleksandry Sałaj  i Joanny Sikorskiej przygotowali gry językowe i konkursy.
Rano młodzież losowała kartki z wyrazami, z których układała przysłowia i sentencje. Pierwsi  je zredagowali Oliwia Sosnowska, Ewelina Machtyl z kl. I d, Adrian Mikołajczak z I j, Konrad Hotloś, Aleksandra Kołodziejczyk i Mateusz Pułaczewski z kl. I g.  Do drugiej grupa należeli: Emil Kowalski i Dawid Grobelski z II h oraz Dawid Linetty z kl. IV.
Otrzymali oni słodkie upominki i n-kę.
Na dużej przerwie odbył się konkurs „Mistrz języka ojczystego”, w którym zwyciężyli Martyna Borowicz ( I j), Nikola Słomczewska  (II f)  i Martin Rusak (I l).  W nagrodę otrzymali szóstkę z języka polskiego oraz n-kę dla klasy.                           
 W konkursie na plakat poświęcony tematyce 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przyznano:
 I miejsce – kl. I j
II miejsce – kl. I i
III miejsce - kl. I  k
wyróżnienie  -  kl. I e
Nagrodą była n-ka klasowa.
Gazetkę  informującą o tym święcie przygotowała grupa technik organizacji reklamy z klasy  II e. Większość uczniów w tym dniu była ubrana na biało czerwono.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz