KONKURS LITERACKI NIEPODLEGŁA
W ramach
PROJEKTU związanego z obchodami w naszej szkole 100. Rocznicy Odzyskania
Niepodległości został zorganizowany konkurs literacki Niepodległa pod patronatem Radnej Sejmiku Województwa
Kujawsko-Pomorskiego Elżbiety
Piniewskiej. Opiekunami konkursu byli nauczyciele język polskiego z naszej
szkoły: p. Aleksandra Sałaj i p. Joanna
Sikorska. Uczestnicy mieli do wyboru napisanie rozprawki na temat: „Rozczarowania czy nadzieje? Na podstawie
analizy problematyki wybranych utworów literackich i/lub tekstów kultury
przedstaw zmagania bohaterów z polskością i Polską” lub napisanie wiersza o
tematyce patriotycznej. W konkursie wzięło udział 19 uczniów ZSP nr 4 w
Inowrocławiu. Wyłoniono laureatów i finalistów konkursu.
Uroczyste
ogłoszenie wyników nastąpiło 16 listopada 2018 roku. Pan Dyrektor Artur Nalewajski pogratulował zwycięzcom
i wręczył im nagrody ufundowane przez
Radną Sejmiku.
Laureaci konkursu:
Katarzyna
Machtyl kl. II f
Julia
Kaczmarek kl. III g
Finaliści konkursu:
Natalia
Guźlecka kl. I f
Maksymilian
Pawlak kl. II g
Zwycięskie
prace
1. Wiersz Julii Kaczmarek
Polsko
W każdym ziarenku piasku
w każdym kamyku
drzewku
człowieku
w każdej kropli
krwi
i potu
pulsuje echo
dawnych
wojen
a ja
po
prostu
mogę Cię mieć
nazwać
narysować
Jesteś
tak
oczywista
jak kromka chleba
A przecież
MOGĘ
WOLNO mi
uczyć się
myśleć
uśmiechać
I nie pozwolę
odebrać sobie
Twojej WOLNOŚCI
3) Rozprawka Katarzyny Machtyl
temat „Rozczarowania czy nadzieje? Na podstawie analizy problematyki wybranych utworów literackich i/lub tekstów kultury przedstaw zmagania bohaterów z polskością i Polską”
Nadzieja towarzyszy każdemu człowiekowi od pierwszych chwil życia aż do grobowej deski. Jest prawdziwą niewykrywalna siłą, która pozwala nam na pokonywanie własnych słabości. Dzięki nadziei wybuchamy entuzjastycznym śmiechem i podnosimy się po kolejnych upadkach. Jest czymś ludzkim i niewytłumaczalny, nie możemy jej ugasić ani zniszczyć, wszyscy mamy do niej prawo. Uważam, że nadzieja idealnie opisuje uczucia bohaterów w walce o polskość i o Polskę.
Utwór pt.’’Reduta Ordona “ autorstwa Adama Mickiewicza w powieści Stefana Żeromskiego został wyrecytowany przez Zygiera bez wątpienia obudził w uśpionych sercach uczniów poddanych rusyfikacji poczucie własnej narodowości i sprawił, że najważniejsza dla nich stała się ojczyzna, niepodległość i wolność. Zaczęli mieć nadzieję, poczuli ogromną siłę do walki o Polskę. Pomimo starań zaborców nie udało się zrusyfikować i zgermanizować ówczesnej młodzieży. Nie zdawali oni sobie sprawy z tego jakimi patriotami są młodzi ludzie. Moment, w którym Bernard wypowiada słowa utworu jest dla uczniów nową szansą. Zaczynają pojmować, co tak na naprawdę się wokół nich dzieje i stają do walki, pełni nadziei i gotowi do poświęcenia nawet swojego życia,
Rudy, Alek i Zośka to główni bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego pt. ‘’ Kamienie na szaniec’’. Postanowili przeciwstawić się okupantom by walczyć o niepodległość Polski. Mogli oni uciec z kraju, emigrować przed hitlerowcami, jednak oni zrobili wszystko by nie opuścić ojczystego kraju, co więcej pokazać Niemcom, że ludność polska żyje i walczy. Bez wątpienia ich udział w Małym sabotażu, dywersji daje nam, pewność że byli oni w stanie oddać życie za Polskę. Nigdy nie porzucili nadziei. ‘’Potrafili pięknie żyć’’ chłopcy pomimo wojny mieli marzenia, plany na przyszłość. Całym sercem uwierzyli w odzyskanie przez Polskę niepodległości, doskonalili się, uczyli się by móc ją godnie reprezentować.
Bohaterowie Dywizjonu 303, byli patriotami wierzyli, że wszystko, co robią jest dla dobra Polski. Po zajęciu ziem polskich przez hitlerowców nie poddali się i kontynuowali walkę w szeregach wojsk angielskich. Ich serca były przepełnione nadzieją, miłością, odwagą, nie bali się nawet poświęcić własnego zdrowia, a nawet życia. Ilość polaków w dywizjonie nie była duża dlatego wyraźnie widać ich wzajemną solidarność. Nie bali się narażać swojego życia żeby ratować przyjaciół z opresji. Do samego końca uparcie wierzyli w zwycięstwo, nigdy nie tracili nadziei i stali się bohaterami.
Myślę, że przytoczone argumenty pozwolą w pełni zgodzić się z twierdzeniem zawartym w temacie. Nie mówię tutaj, że rozczarowań w życiu nie doświadczamy, bo tak nie jest, gdyż dotykają one każdego człowieka. Polacy podczas walki, na pewno niejednokrotnie byli rozczarowani, jednak nigdy nie porzucili nadziei. Dzięki niej zaszli tak daleko. To właśnie im ludziom, których nie opuściła nadzieja, wręcz odwrotnie dodaje im siły i odwagi do walki, zawdzięczamy dzisiejsze życie. Życie w wolnym, niepodległym państwa. Życie w Polsce!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz