niedziela, 6 grudnia 2020

Święta - Mikołajki

   


Przyszedł grudzień, już każdy myślami jest przy świętach Bożego Narodzenia. Lecz zanim one nastąpią 6 grudnia obchodzimy Mikołajki. W tym dniu obchodzi imieniny Mikołaj, a w kalendarzu katolickim jest to dzień, który wspomina świętego, biskupa - Mikołaja z Miry.


Historia Mikołajek

Święto te miało już miejsce w średniowieczu, kiedy X wieku 6 grudnia organizowane były dramaty liturgiczne dla dzieci, które opowiadały historię świętego. W późniejszych wiekach takie obchody były popularne już w całej Europie. W średniowiecznej Europie Zachodniej św. Mikołaja uważano za patrona dzieci. Aż do XIX wieku był to dzień wolny od pracy.Dopiero w 1969 roku kościół katolicki uznał ten dzień jedynie za wspomnienie dowolne.

Tradycja głosi, że Święty Mikołaj znany jest jako osoba, która wręcza upominki dzieciom.

Najmłodsi aby dostać prezent muszą być grzeczni i wykonywać swoje obowiązki, natomiast dziecko, które źle się zachowywało może liczyć na rózgę, co ma go przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem.

Co można podarować na Mikołajki:

Dla najmłodszych dzieciaków można im podarować jakąś zabawkę np pluszaka, lalkę, samochód, klocki czy słodycze.

Dla starszych może coś np jak słodycze, jakiś drobny upominek, kwiaty, perfumy.


Mikołajki w innych krajach

6 grudnia w każdym kraju spędza się inaczej np

• w Europie występują postacie nawiązujące do Świętego Mikołaja, jednak znacznie odmienne. Darczyńcą prezentów w Holandii jest Sinterklass, przybywający 5 grudnia na statku z Hiszpanii.

• Rosyjskie dzieci są obdarowane przez pełnego wigoru Dziadka Mroza. Jest to długobrody, starszy mężczyzna ubrany w długi kożuch przepasany sznurem. Postać w przeciwieństwie do popularnego świętego, Dziadek Mróz korzysta z drzwi i rozdaje podarki dopiero na Nowy Rok.

• Duńskie dzieci otrzymują prezenty od Julemanden (Świątecznego Człowieka). Postać ta przedstawiana jest jako niewysoki mężczyzna, ubrany w szary strój oraz czerwony kapelusz. Julemanden wywodzi się z duńskiej mitologii i posiada pomocników – Nesserów (elfy). Jeszcze przed II Wojną Światową, osobą rozdającą prezenty w Danii był Nissefar, Nissekongen lub Julenissen. Wierzono, że stwora należy dobrze potraktować, a przede wszystkim nakarmić, by przyniósł rodzinie szczęście

• W Stanach Zjednoczonych Mikołajki są obchodzone przez wspólnoty o korzeniach niemieckich, holenderskich lub ukraińskich. Święto przypada w niedzielę wypadającą najbliżej 6 grudnia. Najmłodsi pozostawiają listy w skarpetach nad kominkiem, natomiast w zamian otrzymują drobiazgi i upominki od Mikołaja.

Sandra Piwek I Klaudia Maj 2a


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz