niedziela, 4 kwietnia 2021

Święta Wielkiej Nocy



Wielkanoc

Z okazji Wielkanocy redakcja szkolny odlot chce złożyć Wam najlepsze życzenia:
Wesołego zajączka,
co po stole bryka.
Smacznościami wypełnionymi,
Świątecznego koszyka.
Smacznego jajka,
mokrego dyngusa.
Radości płynącej,
ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Pogody ducha oraz niezapomnianych chwil,
spędzonych przy wspólnym stole z najbliższą rodziną.
Spokojnych Świąt Wielkanocnych.
życzy 
Redakcja


 Poniżej kilka ciekawostek o Wielkanocy :
1. Poświęcone w Niedzielę Palmową palmy wedle tradycji powinno się trzymać w domu aż do następnych Świąt. Dzięki temu rodzina miała mieć zapewnione szczęście i zdrowie. Samo święcenie palm nawiązuje do wjazdu Jezusa do Jerozolimy.
2.Początkowo jedynie kobiety mogły malować pisanki .Dawniej wszystkie pisanki były kolorowane na czerwono. Nawiązywało to do podań, wedle których Maria Magdalena powróciwszy do domu po Zmartwychwstaniu Jezusa odkryła, że wszystkie jaja zmieniły kolor na czerwony.
3.Zajączek wielkanocny nie ma nic wspólnego z kulturą chrześcijańską. Zajączek wywodzi się z czasów pogańskich, w których symbolizował płodność i dobrobyt.
4.Wedle tradycji, święconka powinna zawierać: pisanki, chleb, wędlinę, sól, chrzan, masło, ciasto i baranka wielkanocnego. Każdy składnik koszyczka wielkanocnego ma swoją symbolikę. Pisanki symbolizują nowe życie, chleb Ostatnią Wieczerzę, wędlina koniec postu, sól ochronę, masło dobrobyt, ciasto umiejętności a baranek Chrystusa.
5. Nazwa "Wielkanoc" nawiązuje do momentu Zmartwychwstania.
Wedle tradycji, Jezus zmartwychwstał nocą.
6. Jajka Fabergé, inaczej jajka carskie, to zdecydowanie najsłynniejsze i najcenniejsze pisanki na świecie. Te dzieła sztuki złotniczej wykonywano w pracowni jubilera Petera Carla Fabergé z najdroższych materiałów – złota, srebra, kości słoniowej, masy perłowej i kamieni szlachetnych.




 Przygotowała Weronika Dembowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz