środa, 16 czerwca 2021

Z życia szkoły

 Ciekawe lekcje o historii naszego patrona szkoły - 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej.


  Dnia 02.06.2021r. , w naszej szkole Pan Leszek Kalicki - nauczyciel BHP oraz historii - przeprowadził wykład o naszym patronie szkoły - 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej.

Podczas wykładu Pan Leszek opowiadał o swojej rodzinie, powstaniu i powstańcach. Powiedzieć można, że nasz nauczyciel ma wojsko we krwi ze względu na to, iż mężczyźni z jego rodziny brali udział w Powstaniu Wielkopolskim oraz II Wojnie Światowej.

Pan Jan Prusinowski z Radziejowa - pradziadek naszego nauczyciela - był jednym z ochotników, który zgłosił się do walki. Wraz z nim zgłosili się również inni mieszkańcy Radziejowa. Podczas zgłaszania się miał on 49 lat i był najstarszym z ochotników. Pan Jan po wstąpieniu do pułku  wziął udział w szturmowaniu Chełmc oraz Inowrocławia ( 5-6 stycznia 1919r. ).

Jego pamiątką  o wojsku było wspomnienie , które zostało spisane przez jego syna - Józefa Prusinowskiego , późniejszego żołnierza 59 Pułku Powstańców 1 latach 1935 - 1936 oraz wojny obronnej w 1939 r.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918r w Poznaniu. Iskrą zapłonową dla rozpoczęcia tego wydarzenia  był przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznań.

Początki powstania Inowrocławskiego są powiązane z powstaniem wielkopolskim , które odbyło się na przełomie 1918 - 1919 r.

Pierwszy i drugi Pułk Grenadierów Kujawskich został utworzony w styczniu 1919 r. po zdobyciu Inowrocławia. Miesiąc później przemianowano ich na 5 Pułk Strzelców Wielkopolskich. W styczniu 1920 roku dostał nazwę - 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej i nosił tę nazwę do 1939 r. Jednak powszechnie zwany był jako „ Pułkiem Dzieci Kujaw”.

Podczas walk wyzwolono wiele miejscowości wokół Inowrocławia , np. :

- Kruszwica

- sam Inowrocław

- Strzelno

- Mogilno

- Trzemeszno 

- Złotniki Kujawskie

- Łabiszyn

- Gniewkowo

Również w ciągu 52 dni powstania oswobodzona została prawie cała Wielkopolska.

Ciekawostka 1 : Niemcy bali się starć z Polakami w walce w ręcz i z udziałem broni białej.

Podczas powstania w okolicach Strzelna zdobyto amunicję i broń. Natomiast w koszarach w Inowrocławiu przejęto zapas mundurów i oporządzenia. Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą zdobyto pociągi pancerne , które nazwano : „Danuta” , „Rezpicha” i „Goplana”. Dzięki temu zdobyto kilka tysięcy mundurów.

Ciekawostka 2 : Umundurowanie oraz arsenał powstańców

„Od momentu wybuchu Powstania Wielkopolskiego w grudniu 1918 roku, jego uczestnicy dysponowali umundurowaniem i ekwipunkiem po armii cesarza Wilhelma II. Z czasem mundur armii powstańczej przekształcił się w ciągu 3 tygodni w mundur opatrzony regulaminami Armii Wielkopolskiej, który obowiązywał do początku lat 20 tych. Mundur charakteryzował się kolorem feld grau oraz nakładaniem biało - czerwonych tasiemek na kołnierzach, szlifów oficerskich, numerów pułków oraz od lutego 1919 roku wprowadzonej regulaminowej wysokiej rogatywki wielkopolskiej, opatrzonej w orzełka i trefla.” 



1.”Regulaminowa kurtka, rogatywka i podstawowy ekwipunek strzelca 5 Pułku Strzelców Wielkopolskich w Inowrocławiu. Karabin Mauser WZ 1898 z bagnetem ; ładownice starszego typu WZ 1888 , szelki , chlebak , manierka - feld flasza.”

2.”Czapki używane w pierwszych dniach powstania wielkopolskiego : od lewej  -  [ feldmyca pruska z biało-czerwona kokarda ; czapka pruska podoficerska ; rogatywka wielkopolska , która została wprowadzona od lutego 1919 roku ] .”

3. „Ekwipunek strzelca : pas główny ; ładownice ; bagnet ; chlebak ; feld flasza ( manierka ) ; niezbędnik ; lornetka WZ 1908.”

4. Zdobyczny pruski tornister z kocem , płachtą namiotową i menażką.

5. Różne typu bagnetów do karabinów Mauser, używane przez powstańców Wielkopolskich a następnie w armii Wielkopolskiej



6. „Podstawowe umundurowanie jazdy powstańczej : zdobyczny pruska ułanka z guzikami WZ 1917 z orłem w koronie ; naszytymi biało-czerwonymi chorągiewkami ; rogatywka kawaleryjska ; pruska szabla WZ 1895 ; ostrogi WZ 1914.”



7. „Szable używane przez jazdę powstańczą i oficerów piechoty w latach 1918 - 1920.”

„Zdobycze niemieckie umundurowanie w szeregach powstańczy h oraz w Armii Wielkopolskiej służyło do początku lat 20 tych XX wieku. W mundurach które powyżej zaprezentowałem w marcu 1920 roku, wyruszył na front ukraiński i białoruski 59 PP Wielkopolskiej w Inowrocławiu do walki z najezdniczą armią bolszewicką. Pułk inowrocławska w tej strasznej wojnie okrył się nieśmiertelną sława i chwała na polu bitwy w obronie odradzającej się Rzeczpospolitej i w obronie jej granic w 1920 roku.”


Aleksandra Kołodziejczyk 2G

Mateusz Danielski 2G


   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz