środa, 29 grudnia 2021

Boże Narodzenie - magia Świąt



 I doczekaliśmy się! Wreszcie Święta Bożego Narodzenia. Choć w tym roku będą to świętą inne niż poprzednie ale nie dajmy się ponieść panice i spędźmy je w spokoju i miłej atmosferze.

Dlatego z tej okazji chcemy życzyć wszystkim nauczycielom jak i uczniom zdrowych, pogodnych, radosnych Świąt spędzonych w gronie rodziny.


Kilka ciekawostek o Bożym Narodzeniu

~ zwyczaj jedzenia karpia narodził się w PRL-u, nie jest więc chrześcijańską tradycją

~ tradycja przestawiania Jasełek wzorowana jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich

~ zależnie od regionu dobrodziej roznoszący świąteczne prezenty dla dzieci nosi różne imię. W Małopolsce jest Aniołek, na Pomorzu Gwiazdor a na Dolnym Śląsku Gwiazdka.

~ tradycja strojenia drzewka świątecznego pochodzi z Niemiec


~ jemioła, którą wieszamy w domu ma być nie tylko pretekstem do pocałunków, ale ma zapewnić powodzenie finansowe.

~ Najbardziej popularną kolędą jest „Cicha noc”, która znana jest na całym świecie. Jest tłumaczenie jest w ponad 300 językach.

Pierwsza informacja o święcie Bożego Narodzenia obchodzonym 25 grudnia pochodzi z roku 356. Wcześniej dzień narodzin Jezusa obchodzono prawdopodobnie 6 stycznia. 25 grudnia ustanowiono dniem świątecznym jako przeciwwagę do pogańskiego święta słońca.

W średniowieczu święto Bożego Narodzenia było obchodzone niezwykle hucznie i wesoło. Dopiero w XVII wieku zaczęła się kształtować tradycja, jaką znamy do dziś - święta radosnego, ale też pełnego zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem. W przeszłości Boże Narodzenie było nazywane w Polsce Godami, Godniami lub Godnymi Świętami - od starosłowiańskiego słowa god, czyli rok.


Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia spędza się w rodzinnym gronie przy zastawionym stole, śpiewaniu kolęd, modlitwie oraz odpoczynku.

Drugi dzień świąt jest dniem poświęconym męczeństwu św. Szczepana. W przeszłości w tym dniu tradycją było święcenie ziaren owsa w kościele podczas odprawianej w tym dniu mszy św. a następnie obrzucanie się tym ziarnem. Symbolizowano to ukamienowanie św. Szczepana, co w efekcie miało zapewnić obfitość urodzaju w nowym roku, a także zdrowie i pomyślność.



Klaudia Maj i Sandra Piwek 3a


      



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz