niedziela, 6 listopada 2022

Dzień Pupila

 Pies-najlepszy przyjaciel człowieka


Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. O swoich czworonożnych towarzyszach życia często wiemy jednak niewiele, a przecież bierzemy za nich odpowiedzialność. Dzisiaj dowiecie się kilku ciekawych informacji na temat psów.

Rutyna psa:

Psy lubią rutynę. Sposób, w jaki postrzegają otaczający je świat, zależy od tego jak się czują i czy są szczęśliwe w swoim najbliższym otoczeniu. Codzienna rutyna jest podstawą życia psa i jednym z kluczowych obszarów, obok konsekwencji, który jest dla niego szczególnie ważny. Postaraj się, aby Twój pies wstawał mniej więcej o tej samej porze każdego dnia i mniej więcej o tej samej porze kończył dzień. W jego codziennym harmonogramie powinny się znaleźć takie czynności, jak karmienia, spacery, zabawy i chwile ciszy – wszystko według planu, na którym może polegać.

Ile kosztuje utrzymanie psa?

To, ile kosztuje utrzymanie psa pod kątem wyżywienia, zależne jest przede wszystkim od wielkości czworonoga. Na pożywieniu zdecydowanie nie powinieneś oszczędzać. Psy potrzebują zbilansowanej diety, dlatego warto postawić na dobrej jakości karmy. Jednak to, ile za nią zapłacisz w skali roku czy miesiąca zależne jest od tego, ile pies powinien jeść. Karmienie małych psów to wydatek rzędu 40–80 złotych. W przypadku ras olbrzymich sama karma może natomiast wynieść od 300 do 400 złotych.


Najlepsze zabawki na porę jesienną:

Zabawkami które sprawdzają się niezależnie od pory roku są gryzaki typu kong – gumowe zabawki wydrążone w środku które możemy wypełniać jedzeniem, zarówno suchym jak i mokrym, a także warzywami i owocami jeśli nasz pies je lubi. Jest to zabawka która zazwyczaj zajmuje psiaka na dłużej więc jest dobrym rozwiązaniem kiedy musimy wyjść z domu i zostawić psa samego. W podobny sposób możemy użyć mat do lizana czyli dość płaskich gumowych bądź plastikowych mat z wyżłobionym labiryntem który sprawia że wyjadanie zajmuje więcej czasu niż z klasycznej miski.

                   


     Wybór karmy:                                                         

W wyborze karm trzeba uwzględniać wiele kwestii, ale najważniejszą jest to, aby psu dostarczać wszystkich niezbędnych składników. Prawidłowa dieta pomoże utrzymać zwierzę nie tylko w dobrej kondycji, ale także zdrowiu. Przy komponowaniu posiłków należy również przykładać dużą wagę do porcji jaką podajemy. Ten aspekt uzależniamy nie tylko od wielkości pupila, ale także od poziomu aktywności oraz predyspozycji do tycia. W pierwszej kolejności, kierując się wyborem marki pod uwagę należy WYBRAĆ zdrowie. Ważny jest dobór składników odżywczych takich jak białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy, które zapewnią utrzymanie idealnej kondycji, zdrowy wzrost oraz pozwolą zwierzakowi rozwijać się w odpowiednim tempie. Ważne jest również to, aby karma smakowała naszemu pupilowi.

Mieszkanie z psem na wsi czy w mieście?

Nieważne, czy mieszkamy w domu z ogrodem, czy w bloku lub kamienicy, pies traktuje swoje terytorium jak budę. Oczywiście w ogrodzie łatwiej jest pobawić się z psem, można spuścić go ze smyczy i porzucać zabawkami, ale wypuszczenie psa nie zastąpi spaceru, który polega przede wszystkim na eksploracji nowych miejsc i zapachów.

                               Kupić psa z hodowli, adoptować z fundacji czy zabrać ze schroniska?

To zależy. Schroniska są przepełnione, ale nie umiem jednoznacznie wskazać, że dla każdego pies ze schroniska będzie najlepszym wyborem. Oczywiście trafiają się jednostki, które od początku są super, ale bardzo często są to psy, które wiele przeszły. Mają dziwne traumy i zachowania, które trzeba przepracować. Wymaga to wiele czasu i pieniędzy, a nie każdy zdaje sobie sprawę, że to nie będzie takie proste. Dodatkowo warunki w domu różnią od tych w schronisku.

Skąd wiedzieć, jakiego psa chcemy wybrać?

Warto poczytać w Internecie o danej rasie i sprawdzić, jaki pies ma charakter – czy jest bardziej do zaganiania bydła, czy bardziej nastawiony na pilnowanie terenu. Istnieją różne linie: sportowe, w których psy są krzyżowane tak, aby miały większe osiągi, pracujące – wykorzystywane np. przez strażaków i policjantów, i towarzyskie, które mimo zaplecza historycznego, są już bardziej dostosowane do „leżenia na kanapie”. Znając rodziców psa, również możemy przewidzieć jego charakter.Ciekawostki

Psy potrafią zrozumieć nawet do 250 słów i gestów.

Pies potrafi zlokalizować źródło dźwięku w ciągu zaledwie 6 setnych sekundy! Robi to za pomocą swoich uszu, używając ich jak radaru. Psy są w stanie usłyszeć odgłosy z czterokrotnie większej odległości niż ludzie.

Wzory na psim nosie są tak niepowtarzalne jak ludzki odcisk papilarny palca.

Psy mają aż 319 kości! Czyli o 112 więcej niż człowiek.

Myślicie, że wszystkie psy szczekają? Otóż nie! Basenji to jedyna rasa psa, która nie szczeka.

Szczeniaczki rodzą się ślepe i głuche. Zmysły przychodzą dopiero w 2 lub 3 tygodniu życia.

Dzięki specjalnej błonie, zwanej błoną odblaskową, psy potrafią widzieć w ciemności.

Normalna temperatura psiego ciała wynosi od 37,5 do 39 stopni Celsjusza. Tempo bicia serca waha się w granicach 60-120 uderzeń na minutę.

Psy nie potrafią odczuwać winy, ale mogą czuć się źle z powodu gniewu swojego właściciela.

Pies nie zna pojęcia dobra i zła – ocenia sytuacje na podstawie tego, czy są dla niego bezpieczne, czy nie. Przygotowała Nicola Paczkowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz