niedziela, 1 stycznia 2023

Nowy Rok


 KARNAWAŁ 2023


SKĄD POCHODZI NAZWA KARNAWAŁ?

Nazwa karnawał pochodzi od łacińsko-włoskiego słowa carnavale, które w wolnym przekładzie oznacza pożegnanie mięsa (caro vale – „żegnaj mięso”).

KIEDY SIĘ ZACZYNA I KOŃCZY?

Zaczyna się jak co roku, 6 stycznia (Święto Trzech Króli), a kończy się 16 lutego tak zwany śledzik dzień przed Środą Popielcową. Wiec mamy 47 dni na pyszną, kolorową zabawę.

JAKA JEST HISTORIA KARNAWAŁU NA ŚWIECIE?


Karnawał swój początek miał we Włoszech w drugiej połowie X wieku. Gdzie maski miały zamaskować osobowość i dać anonimowość by móc się bawić bez ograniczeń.  JAKA JEST HISTORIA KARNAWAŁU W POLSCE?

W Polsce, po staropolsku nazywany zapustami. W dawnej Polsce świętowali wszyscy zarówno szlachta, mieszczanie jak i chłopi. W miastach urządzano pochody  maskaradowe, a na wsi ucztowano w karczmach oraz chodziły wesołe grupy przebierańców by odwiedzać domy.JAKIE SĄ TRADYCYJNE POLSKIE SŁODKOŚCI NA KARNAWAŁ?

Przede wszystkim faworki, zwane chruścikami lub chrustem oraz pączki z różnym nadzieniem.


JAK WYGLĄDA KARNAWAŁ NA ŚWIECIE?

RIO DE JANEIRO


Jest to największy karnawał na świecie, wpisany do Księgi Rekordów Guinessa – w 2014 roku na ulicach Rio bawiło się 5 mln osób. Przygotowania trwają cały rok, a sam karnawał obchodzi się pięć dni i nocy bez najmniejszej przerwy gdzie po ulicach Rio przechodzą pochody z różnych szkół samby rywalizując między sobą w tańcu.


WENECJA

Rozpoczyna się on w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i trwa aż do Wielkiego Balu na placu Św. Marka we wtorek przed Środą Popielcową. W czasie jego trwania po ulicach Wenecji przechodzą ludzie ubrani w weneckie maski i stroje.


VERACRUZ, MEKSYK

Pierwszego dnia świętowania na głównym placu miasta, odbywa się wielkie ognisko, gdzie należy spalić złe nastroje.  W trakcie dziewięciu dni zabawy przez miasto przechodzi sześć parad w latynoskich rytmach. W Veracruz wybiera się Królową Karnawału, która dostępuje wielu zaszczytów – jest także honorowym gościem symbolicznego pogrzebu Juana Carnavala, który kończy okres beztroskiego szaleństwa.

SYDNEY, AUSTRALIA

Na kilka tygodni przed Mardi Gras Sydney dekoruje się na tęczowo, kolorowe flagi powiewają nawet na budynku ratusza. Tak Australia przygotowuje się na jedną z najpopularniejszych parad równości na świecie. Najpopularniejszy w całym karnawale jest korowód wzdłuż Oxford Street, gdzie tysiące ludzi w ekstrawaganckich kostiumach tańczy do białego rana.

HISZPANIA 

Na hiszpańskiej Teneryfie odbywają się parady, pokazy grup tanecznych, koncerty i konkursy. Zabawy kończą się pogrzebem sardynki. Papierowa kukła ryby jest niesiona w procesji żałobnej, a następnie zostaje utopiona w oceanie – na znak odrodzenia się ludzi do nowego życia.

DANIA 

Czas zabaw, w których biorą udział przede wszystkim dzieci. Jedną z nich jest uderzanie kijem w wisząca na drzewie beczkę z namalowanym na niej wizerunkiem kota. W beczce znajdują się słodycze. Każdy z uczestników zabawy ma ograniczoną liczbę uderzeń, a zwycięzca – poza łakociami – otrzymuje również tytuł Kociego Króla.

NIEMCY

W Nadrenii i Westfalii w ostatni czwartek karnawału kobiety obcinają mężczyznom krawaty i rekompensują im to buziakami. O godzinie 11.11 wdzierają się do ratuszy, by uciąć krawaty urzędnikom i symbolicznie przejąć władzę w miastach.

FRANCJA 

Najważniejszą atrakcją karnawału we francuskiej Nicei są bitwy kwiatowe. W czasie przejazdu platform ozdobionych roślinami ozdobnymi uczestnicy parady obrzucają się gałązkami mimozy, gerberami, liliami i różami.
Przygotowała Wiktoria Nowak 2a


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz