niedziela, 5 marca 2023

Co warto przeczytać?


 ,Widmo nad Innsmouth", autorstwa Howard'a Philip'sa Lovecraft'a 

wydana w kwietniu 1936 roku. 

Jest to powieść gatunku grozy, dokładnie mówiąc zalicza się do pod gatunku grozy (zapoczątkowanego przez H.P Lovecraft'a) zwanego jako ,,kosmiczny horror" (ang. ,,cosmic horror").

Powieść opowiada o Robercie Olmstead'zie, który zaintrygowany opowieściami oraz tajemnicami należącymi do mistyczne miasta Innsmouth, decyduje się tam wybrać, w celu dowiedzenia się czegoś na temat owego miasta. Im więcej czasu Robert spędza w Innsmouth, tym więcej mrocznej prawdy dowiaduje się na temat historii miasta, tajemnicy spoczywającej na ,, Diabelskiej rafie " oraz tego, kim jest niejaki kapitan Marsh.

Podając choćby jeden powód, dla którego ktoś miałby przeczytać to opowiadanie jest to z pewnością tajemnica, otaczająca miasto. Już od samego początku narrator jak i czytelnik mają masę pytań, które z czasem są wyjaśniane. Odpowiedź jest to coś co trzyma czytelnika w napięciu, a kiedy wszystkie odpowiedzi zdają się być wyjaśnione, zarówno narrator jak i czytelnik dostają jeden z lepszych zwrotów fabularnych, który w genialny sposób spaja z sobą wszystko w całość i zmienia sposób, w jaki patrzymy na nie jeden wątek późniejszej akcji opowieści. Następną zaletą jest to, że Lovecraft nie marnuje naszego czasu, przedstawia wszystkie detale potrzebne nam do zrozumienia powieści oraz nic, co zdawałoby się zbyteczne. A co za tym idzie powieść nie jest nużąca. Coś co zauważyłem, dopiero po czasie, to jak bardzo uniwersalna jest ta powieść, w kwestii wykorzystania jej do argumentacji swojej wypowiedzi.

Natomiast w kwestii krytyki, którą sądzę warto poruszyć jest fakt, iż jeden z ostatnich wątków moim zdaniem potrafi być nieco momentami nudny. 

Jednak jest to trochę czepianie się na siłę, ponieważ wątek jako wątek nie jest zły.

Reasumując ,,Widmo nad Innsmouth" jest to bardzo ciekawa i warta uwagi powieść, osobiście nie mam nic złego do powiedzenia na jej temat.

 Jeśli kogoś interesuje dzieło kultury inspirowane tą powieścią polecam dodatek do gry ,,Bloodborne", ,,The Old Hunters" w którym ostatni etap dodatku jest praktycznie rzecz ujmując interpretacją powieści. Co ciekawe właśnie przez tę grę zdecydowałem się sięgnąć po tą powieść.


   Mikołaj Konieczka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz