niedziela, 3 grudnia 2023

Co warto zobaczyć?

          

Obecnie w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich znajduje się wystawa poświęcona życiu oraz twórczości Vincenta van Gogha. 

                    Wchodząc na salę możemy dostrzec repliki dzieł artysty. Wystawa oferuje nam odsłuch audiobooka opisującego nam każdy obraz. Natomiast możemy samodzielnie czytać tablice zawierające opis, koncepcję oraz powód powstania danego dzieła. Różnorodność, barwa i interakcja ze światłem od razu pozwalają nam zrozumieć myśl przewodnią obrazów. Oświetlenie skupione na poszczególnych malunkach podkreślające ich detale wzmacnia nasze emocje. Otaczający nas wystrój i naświetlenie wpływa na nasze samopoczucie. W dalszym kierunku zwiedzania dostrzegamy przestrzeń poświęconą słonecznikom, dzięki którym artysta zasłynął. Czytając przypis dotyczący serii tych obrazów dowiadujemy się, że Vincent postrzegał je jako symbol inspiracji, przyjaźni i wdzięczności. 


           Ostatnia część pierwszej sali jest poświęcona osi życia malarza. Możemy dowiedzieć się wiele o jego bardzo przewrotnym życiu, szkole, studiach malarskich, których nie ukończył, licznych podróżach do Francji, Anglii oraz Belgii czy o miłości do własnej kuzynki. Przechodząc na drugą salę otaczają nas ogromne ekrany wyświetlające obrazy. Na suficie znajdują się projektory skierowane na podłogę, które rzucają dodatkowe efekty. Otaczające nas cyfrowe dzieła są pokazywane w wielu formach graficznych. Pojawiają się zaczynając od pojedynczych elementów bądź od przybliżenia do oddalenia. Przebywając na sali możemy usłyszeć spokojne dźwięki, szumy, jak i odczyt listów Vincenta do swojego brata Theo. Autentyzm i ciągłość tej korespondencji, prowadzonej od dwudziestego roku życia aż do samobójczej śmierci, składają się na swego rodzaju autobiografię, którą odczuwamy. jak pasjonującą opowieść o tragicznym życiu wybitnego artysty i człowieka wielkiego formatu. Otaczający nas nastrój, aż wymusza na nas skupienie, a oblicze wystawy wprowadza nas w niesamowite samopoczucie. 

       Oglądanie dzieł sztuki w moim odczuciu jeszcze nigdy nie było tak ekscytujące. Wystawa Vincenta van Gogha łączy ze sobą nowoczesność jak i tradycyjność, co pozwala nam obserwatorom na niesamowite doświadczenie kulturowe. Jest to wyjątkowy pomysł na spędzenie czasu zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z historią sztuki, jak i znawców tej dziedziny.

Przygotowała 
Martyna Bolinska z klasy III g


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz